דף פייסבוק צרו קשר
בואו נדבר
top image

מחשבות אישיות בנושאים רלבנטיים.

להסבר וייעוץ הנך מוזמן לפנות למירימי

מרים גורן - על אדריכלות ומה שמסביב
מרים גורן - על אדריכלות ומה שמסביב
ראיון עם האדריכלית מרים גורן העוסקת בתכנון ועיצוב בתים פרטיים, ניהול פרוייקטים, עיצוב בצבע וטיח לבתים פרטיים ומוסדות ציבור. מתוך "בית ונוי " 2013

 

כמה שנים את עוסקת בתכנון?
"
אפשר לומר שאני עוסקת בתכנון כמעט 40 שנה. גדלתי בבית שבו שני ההורים עסקו בתכנון. אבא שלי היה מנהל פלב"ם, מפעל לציוד למטבחים מוסדיים ואמא שלי הייתה המתכננת הראשיתתמיד הבית היה מלא תוכניות שפרושות בכל מקום, זה כמובן השפיע עליי מאוד. עוד כשהייתי ילדה קטנה ציירתי להורים שלי, איך אני רוצה שיסדרו את הבית... אחר כך כשגדלתי תכננתי כל מיני בתים, גם לחברים, אבל לא חשבתי שאעסוק בזה. הלכתי ללמוד ספרות ותנ"ך. יום אחד הגיע אליי המזכיר של הקיבוץ בו גדלתי, עין חרוד איחוד, ולאחר שעשינו כמה עבודות תכנון משותפות, הוא החליט להמליץ לקיבוץ לשלוח אותי ללמוד אדריכלות, והוא אשר היה. כשסיימתי את הלימודים, "ממש חיכו לי" בקיבוץ ושם התחלתי לתכנן באופן רשמי.

 

 

מהי ההתמחות שלך?
בעבר הייתי במשך 20 שנה בוועדה של ריכוז בנייה ותכנון בקיבוץ, אח"כ עבדתי בטמבור ונירלט. היום אני מתכננת בעיקר בתים פרטים כשאני מקפידה על בניה אקולוגית בחומרים נכונים ואיכות גבוהה - בנושא זה איני מוכנה להתפשר, גם אם זה אומר שאני אפסיד את העבודה.
הצעירים היום רוצים בית גדול, יפה וזול, על חשבון בית טוב. רק בשבוע שעבר שמעתי שוב משפט מזוג צעיר שאמר - "מה אכפת לנו מחשבון החשמל, זה בסדר, אפשר לבנות עם בלוק רגיל ולאו דווקא איטונג או בלוק מבודד אחר"זו טעות! המחיר הרבה יותר גבוה לאורך זמן, וצריך לחשוב על איכות החיים בבית, שיהיה נעים בו. אף אחד לא רוצה לחיות עם מזגנים שפועלים כל היום.

 

 

תני דוגמא לפרויקט שבו ההתייחסות האקולוגית, קריטית מבחינת איכות החיים בבית?
 
בניתי בית במקום הכי חם בארץ, בכפר רופין, בעמק בית שאן. שנה שעברה, כשסיימנו לבנות שם, הייתה טמפרטורה של 47 מעלות במקום.
זה לא יאומן מה שהבידוד עשה בבית הזה. הכנסנו 7 מזגנים לבית ששטחו 165 מ"ר, אחד בכל חדר, ובסלון והמטבח 2, ובסוף יצא שהם כמעט ולא מפעילים מזגנים. ביום הכי חם, היה רק מזגן אחד שפעל בסלון, וגם הוא לא היה בתפוקה מלאה.

 

 

 

על אלו דברים הקפדת בבידוד?
אני לא בונה מבוץ, אבל אני מיישמת את הנושאים החשובים בבנייה אקולוגית, כמו התייחסות לארובת אוורור, העמדת המבנה מול כיווני השמש והרוח, איטום נכון של הגג, טיפול בגשרי קור וכמובן הבחירה בבלוקים. אני לא אבנה בבלוק רגיל, זה קריטי אצלי. אני שנים בונה באיטונג, שהוא מבודד בצורה יוצאת מהכלל, וגם פה איטונג השלים לי את התמונהבשנים האחרונות אני בונה בעיקר באיטונג 30, גם מבודד יותר, גם מסה טרמית גבוהה וגם מאפשר יותר משחק עם החלונות. עכשיו אני בונה בית כזה לבת שלי בשדמות דבורה.

 

 

מה את אוהבת בתחום?
את שלב הסקיצות, את התכנון. זה כמו משחק עבורי, מין חידה - להצליח לתת לכל לקוח את מה שמתאים לו. בתהליך הזה, אני נוסעת לבית הנוכחי, לראות מה הרגלי החיים של המשפחה ואם הם רוצים לשנות אותם. אני מקפידה לכתוב את כל הרצונות ולנסות להתאים עצמי לרצון שלהם, שלפעמים זה 180 מעלות הפוך מהטעם שלי... 
אני עובדת עם הלקוחות על שלב הסקיצות, הרבה שעות, ומראה להם את המבנה בתלת מימד ועוברים על הפרטים.

 

 

מה המוטו שלך בתכנון?
 "
אדריכליות בנויה מהפרטים הקטנים" זה משפט שהולך איתי מאז הלימודים בטכניון. היה לי מורה דגול, סלומון, שלימד פרטי בניין, ועד היום אני מקדשת את מה שלימד - אין דבר כזה להגיש תוכנית של בית בלי פרטים מדויקים וחתכים. זה דבר מאד חשוב, אחרת יש קנקן "יפה" עם הרבה תקלות. זאת אחת הסיבות שאני היום גם מלווה את הפרוייקט בשטח.

 

 

עברתי קורס ניהול פרוייקטים, לרוב הייתי מתכננת ומישהו אחר היה מפקח, אבל הרמה של המפקחים מאוד לא סיפקה אותי, ולכן החלטתי שבחלק מן הפרויקטים אני גם אנהל, למנוע את הנתק בין האדריכלות לבניה עצמה - המפקח לא מבין מספיק בתכנון והאדריכל לא מבין מספיק בבניה.